Bez kategorii

Lata 90 moda męska – To było noszone!

Lata 90 to dla wielu osób okres wielu miłych wspomnień. W Polsce lata 90 to okres burzliwych przemian politycznych, społecznych oraz gospodarczych. Również to właśnie wtedy w naszym rodzimym kraju zaczęły pojawiać się kultowe seriale oraz zespoły muzyczne. Dzisiaj z perspektywy czasu, moda lat 90 wydaje się trochę kiczowata, a nawet tandetna, jednak nawet obecnie, we współczesnych stylizacjach możemy znaleźć nawiązania do mody lat 90.

Lata 90, czyli pora na luz i dżins

W latach 90, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn głównym materiałem stylizacji był dżins. Spodnie z wysokim stanem, odpowiednio luźne, z różnego rodzaju przetarciami, były absolutnym hitem stylizacji tamtego okresu. Głównym nośnikiem stylu lat 90 była popkultura, a trendy w stylizacji wyznaczały tak kultowe dziś seriale jak: „Przyjaciele” lub zespoły jak: „Spice Girls” lub „Backstreet Boys”. Młodzież bardzo spragniona nowych, zachodnich wzorców, niemal kopiowała styl ubierania się swoich idoli.

Lata 90 oprócz dżinsu, kojarzą się z wszechobecnym luzem oraz różnokolorowymi stylizacjami, a wszystko to łączył jeden wspólny mianownik: wygoda.

Moda męska lat 90

Moda męska w latach 90, opierała się na wspomnianym już dżinsie. Do ulubionych luźnych spodni panowie zakładali, dżinsowe kurtki, pod którą najczęściej był T-shirt (również luźny) lub kolorowa koszula ewentualnie sweter.

Warto wspomnieć, że na krajowym podwórku, nie mieliśmy aż tak dużego wyboru ubrań, jak nasi sąsiedzi z zachodu. Ubrania w tamtym czasie najczęściej były kupowane na lokalnych ryneczkach. Oprócz dżinsu, kolejną cechą charakterystyczną mody męskiej lat 90, są zbyt duże ubrania (tzw. oversize). Najczęściej mieliśmy z tym do czynienia, w postaci różnego rodzaju swetrów, kurtek, koszul oraz marynarek.

Głównymi spodniami noszonymi przez Panów w tamtym okresie były dżinsy, które zakładano na niemal każdą okazję. Oprócz zwyczajnej codziennej stylizacji z dżinsem można było spotkać się na różnego rodzaju przyjęciach, kiedy to T-shirt wymieniono na elegancką koszulę. Obok dżinsów równie wielkim hitem, były oversizeowe koszule w kratę.

Jednak lata 90 w modzie męskiej, nie mogłyby się obejść bez dresów. Szerokie nogawki, które zostały wykończone lampasami, a to wszystko wykonane ze sztucznych, błyszczących i kolorowych materiałów. Właśnie takie były męskie dresy lat 90. Obecnie taki dres jest symbolem kiczu, jednak współcześni projektanci bardzo chętnie czerpią inspirację z tamtego okresu.

Moda lat 90 – wielki powrót?

Mawia się, że „moda co jakiś czas powraca”. Obserwując na przestrzeni lat powrót do wielu już klasycznych i czasami trochę zapomnianych stylizacji, można z całą pewnością stwierdzić, że również moda lat 90 powraca. Oczywiście współczesne inspiracje modowe nie będą jeden do jednego naśladowały mody lat 90, jednak coraz częściej spotyka się nowoczesny look, który jest uzupełniony jakimś ciuchem z tamtego okresu. Dżins jest wykorzystywany przez projektantów coraz częściej, a takie rzeczy jak koszula w kratę, w dalszym ciągu jest modna.

Męska moda lat 90 z obecnej perspektywy wydaje się kiczowata. Jednak nawet teraz w wielu stylizacjach, można zauważyć ubrania, która bardzo dobrze odnalazłyby się w tamtym okresie. Dżins znowu jest modny, a luźne spodnie powracają do łask. Moda lat 90 powraca. NIe jest identyczna, jednak jej akcenty są aż nadto widoczne w nowoczesnych męskich stylizacjach. Równie ciekawa jest moda damska lat 90, jednak jest to temat na zupełnie inny artykuł, chociaż wiele rzeczy w stylizacji lat 90 pozostanie wspólnych.