majster
Ciekawostki

Majster – skąd nazwa? Czyli co oznacza słowo majster

Majster to słowo, które pojawia się często w mowie potocznej. Można nawet śmiało stwierdzić, że zna je każdy z nas. Tylko co właściwie oznacza? Skąd wzięła się nazwa? Okazuje się, że mamy do czynienia ze słowem o wielu różnych znaczeniach i poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. Zapoznaj się z nimi koniecznie!

Majster jako samodzielny rzemieślnik

Jedną z często spotykanych definicja majstra jest ta, która mówi, że mamy do czynienia z rzemieślnikiem, który prowadzi swój warsztat. To jednak nie wszystko. Jest to również osoba, która chętnie przyjmuje uczniów, dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami. Dzięki temu spod jego ręki rodzą się kolejni rzemieślnicy, którzy będą mogli rozwijać daną dziedzinę.

Majster jako nadzorca pracowników

W wielu firmach słowem majster określa się człowieka, którego zadaniem jest nadzorowanie pracy grupy osób. Czasami są prace na budowie, innym razem w fabryce, czy nawet na magazynie. Zadania osoby posiadającej tytuł majstra zawsze zależą od obszaru działań danej firmy. Przykładowo majster na budowie nadzoruje nie tylko pracę podległych mu osób, ale również dba o to, by przestrzegane były przepisy BHP. Dodatkowo musi również pilnować porządku na placu budowy, jak również zapobiegać opóźnieniom w realizacjach prac. Majster w zakładzie produkcyjnym również nadzoruje pracowników, prowadzi dokumentację działań i dokłada starań, by wszystkie normy zostały wyrobione.

Majster jako fachowiec

Jednak na tym nie koniec, ponieważ majster może oznaczać również fachowca. Najczęściej takie określenie pada w stosunku do osób, które są dobre w swoim fachu, a my jesteśmy zadowoleni z jego usług. I tak dobrym majstrem może zostać elektryk, hydraulik, czy nawet mechanik. Jednak to dopiero początek, ponieważ dobry majster to praktycznie każdy, kto zna się na swojej pracy i zawsze rozwiązuje problemy, z jakimi się do niego zgłaszamy.

Majster jako spryciarz

Czasami mianem majstra określa się też spryciarzy, a więc osoby przebiegłe, które potrafią znaleźć wyjście z każdej sytuacji, nawet tej trudnej. Niestety spryciarze dążą do celu po trupach, często kosztem innych, więc w tym przypadku niekoniecznie mamy do czynienia z dobrym znaczeniem tego słowa.

Podsumowując, jak widać słowo majster ma bardzo wiele znaczeń i pewnie jeśli byśmy poświecili jeszcze więcej czasu na majsterkowanie i zebranie informacji, to kilka dodatkowych znaczeń by się znalazło. My skupiliśmy się na tych najważniejszych i właśnie takie przedstawiliśmy w powyższym tekście.