majsterkowanie
Ciekawostki

Majsterkowanie – styl życia czy hobby?

Czy majsterkowanie to nadal hobby? A może jednak to już styl życia? To bardzo często pojawiające się pytania. Jaka będzie na nie odpowiedź? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Czym jest majsterkowanie?

Może na początek warto ustalić, co oznacza słowa „majsterkować”. Co skrywa się pod jego pojęciem? Majsterkowanie to najprościej mówiąc wykonywanie drobnych prac technicznych przy użyciu narzędzi. Na ogół są to prace dla własnych potrzeb, więc majsterkowanie może oznaczać drobne naprawy w domu, mieszkaniu, czy nawet w garażu. To również mogą być niewielkie prace przy samochodzie, czy w ogrodzie. Czasami majsterkowanie oznacza też konstruowanie małych rzeczy, w tym na przykład ławki, karmika dla ptaków, czy innych tego typu rozwiązań.

Majsterkowanie jako hobby, czy styl życia?

Początkowo majsterkowanie było najlepszym sposobem na to, by przyciąć koszty związane z utrzymaniem domu, mieszkania, czy nawet swojej firmy. To nas nie powinno dziwić, ponieważ fachowcy naliczali całkiem spore opłaty, było ich mało, a wielu z nas nie było stać na to, by pokryć ich koszty. Dlatego co mogliśmy, to sami naprawialiśmy i w ten sposób ograniczaliśmy wydatki do minimum. Oczywiście wśród nas nie brakowało osób, które nie myślały o oszczędnościach, lecz po prostu lubimy realizować naprawy we własnym zakresie.

Dlatego, jeśli coś wymagało naprawy, to nie wzywaliśmy fachowców, tylko braliśmy narzędzia i sami chętnie pracowaliśmy, czasami nawet do późnych godzin. O dziwo takie zajęcia nas nie męczyło, a dawało dużo radości, więc śmiało można powiedzieć, że dla wielu z nas majsterkowanie było pewną formą odskoczni od codzienności, sposobem na wypełnienie wolnego czasu, hobby, które pozwalało spędzać miło czas.

A jak jest dziś? Wydawać by się mogło, że w czasach powszechnej dostępności wszystkiego naprawa starych rzeczy nie jest już potrzebna, a przygoda z majsterkowaniem stanie się ekskluzywnym hobby. Jednak nie jest to prawdą. Wystarczy poświęcić trochę czasu na zrobienie małego rozeznania w zagadnieniu, by zauważyć, że majsterkowanie wciąż jest modne i to nie ze względu na oszczędności, lecz przez większą świadomość tego, jak nasze działania wpływają na środowisko, czy na nasze życie i przyszłych pokoleń.

Dlatego, zamiast sięgać po tanie, jednorazowe produkty, kupujemy te, które można spokojnie naprawić, odnowić, czy nawet nadać im drugiego życia. To zachęca nas do majsterkowania, więc faktycznie można stwierdzić, że dla wielu z nas to już nie hobby, a styl życia.