Dom Porady

Montaż pompy ciepła – jaka cena całkowita?

Na montaż pompy ciepła decyduje się coraz więcej osób i nie ma nic w tym dziwnego, ponieważ wiąże się z wieloma korzyściami. Dzięki pompie ciepła możemy zmniejszyć koszty utrzymania swojego domu jednorodzinnego, czy budynków firmowych, a także zmniejszyć emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Do tego pompa ciepła jest bezpieczna i wygodna w użytkowaniu, więc to jedno z lepszych rozwiązań, jakie aktualnie mamy do wyboru.

Mówi się również, że inwestycja w pompę ciepła zwraca się w stosunkowo krótkim czasie, ponieważ koszty ogrzewania domu w ten sposób są porównywanie z innymi systemami grzewczymi. Jaki jednak wydatek należy ponieść, gdy zdecydujemy się na wykorzystanie pompy ciepła jako systemy grzewczego w swoich budynkach? Ile będzie kosztował nas montaż pompy ciepła? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Montaż pompy ciepła – ile będzie nas kosztować urządzenie grzewcze?

Na pierwszy rzut oka można uznać, że wszystkie pompy ciepła oferowane są nam w jednakowych stawkach. Jednak wystarczy poświęcić trochę czasu na zgłębienie zagadnienia, by zauważyć, że pompy ciepła oferowane są nam w bardzo zróżnicowanych stawkach. Co więcej, na ich ostateczne koszty wpływa wiele różnych czynników. Przede wszystkim mowa tutaj o rodzaju pompy ciepła, parametrach technicznych, czy mocy pompy ciepła. Kluczowe znaczenie będzie mieć również jakość wykonania danego urządzenia grzewczego, ponieważ im lepsze surowce zostały wykorzystane, tym wyższych kosztów należy się spodziewać.

Do najpopularniejszych rozwiązań można zaliczyć powietrzną pompę ciepła. Wynika to z wielu różnych czynników, ale najważniejszy to ten, że mamy do czynienia z rozwiązanie o niewielkich rozmiarach, które dodatkowo oferowane jest w przystępnych cenach. Powietrzna pompa ciepła jest również prosta w montażu, ponieważ nie trzeba wykonywać odwiertów lub innych prac wynikających z instalacji kolektorów pionowych bądź poziomych w gruncie. Do wyboru mamy dwa rodzaje powietrznej pompy ciepła: pompę ciepła typu monoblok oraz split. Pompa ciepła monoblok jest droższa w zakupie, ale łatwiejsza w montażu.

Z kolei pompa ciepła typu split jest tańsza, ale bardziej problematyczna w montażu. Koszt zakupu powietrznej pompy ciepła będzie wahał się oczywiście w zależność od tego, na jakie urządzenie postawimy, jaki układ pracy wybierzemy oraz jakie będzie mieć funkcje, ale może wahać się w przedziale od 10 tysięcy złotych do nawet 65 tysięcy złotych.
Tuż obok czekają również gruntowe pompy ciepła, które słyną ze swojej wysokiej efektywności. To nas jednak nie powinno dziwić, ponieważ grunt jest bardzo stabilnym źródłem ciepła przez to, że jego temperatura nie jest zależna od zmiany temperatury zewnętrznej. To przekłada się na większą wydajność pompy ciepła, a właśnie na tym zależy wielu z nas. Gruntowe pompy ciepła pobierają energię cieplną, która jest skumulowana w ziemi, więc konieczny jest montaż wymienników ciepła w gruncie. Jeśli chodzi o sam zakup pompy ciepła gruntowej to kształtuje się ona podobnie, jak w przypadku pompy powietrznej, a więc w zależności od wybranego modelu należy spodziewać kosztów od 15 tysięcy do około 50 tysięcy złotych.

Warto przy tym zaznaczyć, że istotne znaczenie ma również to, gdzie postanowimy nabyć pompę ciepła. Na rynku działa wielu dystrybutorów, a każdy z nich narzuca nam zupełnie inny cennik. Jeśli szukamy oszczędności, to lepiej mieć to na uwadze i zawsze stawiać na ofertę najlepszych dystrybutorów z rynku, ponieważ to właśnie oni są w stanie zapewnić nam jakościowe pompy ciepła w niewygórowanych cenach.

Montaż pompy ciepła – od czego zależą koszty robocizny?

Koszt montażu pompy ciepła także zależy od kilku aspektów. Przede wszystkim mowa tutaj o rodzaju wybranej pompy ciepła, ponieważ innych kosztów należy spodziewać się przy montażu pompy powietrznej, a innych przy montażu pompy gruntowej. Jeśli liczymy na oszczędności, to możemy być pewni, że zapewni je nam instalacja powietrznej pompy ciepła. Wszystko dlatego, że montaż powietrznej pompy ciepła jest dość prostym zadaniem, szczególnie w przypadku urządzenia typu monoblok. Więcej pracy czeka nas przy gruntowej pompie ciepła, ponieważ wymaga instalacji kolektorów pionowych lub poziomych, a więc montaż wiąże się z wykonaniem odwiertów w gruncie oraz prac w ziemi, a one zwykle kosztują o wiele więcej.

Fachowym doradztwem w wyborze ostatecznej pompy ciepła na pewno pomoże firma klimgo – montaż pomp ciepła i klimatyzacji w Katowicach i okolicach.

Link do firmy: Klimgo.pl

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, komu zdecydujemy się powierzyć to zadanie. Na rynku nie brakuje firm, które oferują swoje wsparcie, ale trzeba liczyć się z tym, że każda będzie narzucać zupełnie inne koszty. Jeśli zatem nie chcemy przepłacać na montażu pompy ciepła, to lepiej mieć to na uwadze i zawsze rozważniej wybierać komu zlecimy usługę. Godne uwagi są profesjonalne firmy, ponieważ w ich przypadku koszt montażu pompy ciepła nigdy nie obciąży naszego domowego lub firmowego budżetu. Zatem możemy spodziewać się, że za wsparcie fachowców przy montażu wybranej pompy ciepła zapłacimy około 5 tysięcy złotych.