wiertarka udarowa
Ciekawostki

Wiertarka udarowa co to jest i czy potrzebujesz tego?

Wiertarka udarowa czeka w ofercie profesjonalnych dystrybutorów, a mimo to wielu z nas i tak nadal nie ma jej na wyposażeniu swojego domu. Czy w ogóle nam się przyda? Czy potrzebujemy wiertarki udarowej? Odpowiadamy!

Czym jest wiertarka udarowa?

Wiertarka udarowa to jedyna w swoim rodzaju wiertarka ręczna, w której wykorzystano mechanizm udarowy. Powstała w ten sposób siła sprawia, że można sprawnie wywiercić otwory w różnego typu materiałach, w tym również w tych o bardzo dużym stopniu twardości. Wiercenie z udarem polega na wykorzystaniu specjalnych wierteł, które zostały wykonane z węglików spiekanych. To solidny materiał, które cechuje się odpornością na wpływ czynników zewnętrznych, czy nawet na złamania, więc jeśli sięgniemy po takie wiertła, to możemy być pewni, że będą nam dobrze służyć i to nawet przy częstej pracy.

Równie ważne jest to, jak wykonujemy odwierty, więc warto postawić na odpowiedni wybór biegu, ponieważ jeśli o tym zapomnimy, to możemy uszkodzić część wiertarki i narazić się na jej naprawę, czy nawet na zakup nowej, a tego na pewno byśmy nie chcieli.

Wiertarka udarowa – rodzaje

Do wyboru najczęściej mamy dwa rodzaje wiertarek udarowych – bezprzewodowe oraz sieciowe. Wiertarki udarowe bezprzewodowe są napędzane przez odpowiedni akumulator, a jego montaż sprawia, że możemy zapewnić sobie wygodę użytkowania oraz komfort pracy. Szczególnie przyda nam się to w czasie wykonywania zadań w miejscach, gdzie nie mamy stałego dostępu do prądu lub nie chcemy plątać się w kablach. Z kolei wiertarki sieciowe to rozwiązania wymagające stałego dostępu do prądu, a dokładniej mówiąc są zasilane przez prąd o napięciu 230 V.

Wiertarka udarowa – zastosowanie

Wiertarka udarowa to wielofunkcyjne elektronarzędzie, więc możemy być pewni, że sprawdzi się przy wielu różnych zadaniach. Jakich dokładnie? A chociażby przy wierceniu otworów w wielu różnych surowcach. To właśnie z jej pomocą szybko wywiercimy dziurę w drewnie, betonie, czy nawet stali. To właśnie wiertarka udarowa sprawi, że nie będzie problemy z montażem szafki wiszącej w kuchni, czy nawet w łazience.

W mgnieniu oka wywiercimy odpowiedni otwór na lustro, czy nawet na to, by zawiesić półkę na książkę. Nie sposób pominąć również tego, że mamy do czynienia z elektronarzędziem, które pomoże przymocować listwy przypodłogowe, a nawet wkręcanie haczyków (jednakowo małych i dużych). Dzięki niej nawet skuwanie tynku, czy mieszanie zaprawy staje się o wiele prostsze.

Wiertarka udarowa – przyda się, czy nie?

Bazując na tym, co udało nam się ustalić widać, że mamy do czynienia z bardzo przydatnym urządzeniem. Dlatego według nas każdy powinien sięgnąć po wiertarkę udarową i to niezależnie od tego, czy wykonuje samodzielne prace remontowe w domu, mieszkaniu, czy w firmie.