wkrętarka
Ciekawostki

Wkrętarka co to jest i do czego służy?

Choć wkrętarki czekają na wyciągnięcie ręki, to wielu z nas i tak nie wie, o jakim dokładnie produkcie mowa. Co skrywa się pod pojęciem wkrętarki? Do czego można ją wykorzystać? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Czym jest wkrętarka?

Można śmiało stwierdzić, że mamy do czynienia z innowacyjnym rozwiązaniem, które zostało stworzone po to, by ułatwić nam majsterkowanie. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Jak sama nazwa wskazuje wkrętarka to urządzenie mechaniczne służące do wkręcania oraz wykręcania śrub lub wkrętów. Zwykle wyposażona jest w wymienne końcówki ze specjalnym chwytem sześciokątnym, co sprawia, że możemy bardzo łatwo dostosować ją do różnych rodzajów wkrętów.

Rodzaje wkrętarek

Zainteresowanie tego typu urządzeniami jest całkiem spore, więc to poskutkowało tym, że również producenci oraz dystrybutorzy na bieżąco wprowadzają do oferty coraz nowsze wkrętarki. Co dokładnie mamy do wyboru? Na pewno będą to wkrętarki akumulatorowe, które mają wbudowaną sekcję ogniw i dają możliwość korzystania z nich bez konieczności podłączania do kontaktu. Dzięki temu z taką wkrętarką można pracować na zewnątrz, w tym w miejscach, gdzie nie mamy stałego dostępu do prądu, więc nawet na działkę możemy ją zabrać, czy nowo budowanego domu.

Jednak na tym nie kończą się propozycje, ponieważ tuż obok wkrętarek akumulatorowych czekają wkrętarki stacjonarne, które zasilane są bezpośrednio z sieci pneumatycznej. Wkrętarki stacjonarne są lżejsze od akumulatorowych i czasami mogą zastępować wiertarki.

Wkrętarki – zastosowanie

Do podstawowych zadań tego urządzenia możemy zaliczyć wkręcania i wykręcania śrub. Aby zakres tego typu prac był możliwie najszerszy, warto zawsze sięgać po najlepsze wkrętarki. Do takich możemy zaliczyć modele sześciokątne, ponieważ mają wymienne końcówki. Dzięki temu faktycznie będziemy mogli zmierzyć się z wieloma różnego typu zadaniami. To właśnie taka wkrętarka pomoże nam szybko złożyć nową szafę, komodę, czy nawet zestaw do kuchni. Co więcej, to właśnie wkrętarka pozwala uporać się z demontażem uszkodzonych mebli, czy rzeczy, których chcemy się pozbyć lub wymagają naprawy.

Wkrętarki sprawdzi się także jako rozwiązanie do demontażu i montażu koła w samochodzie. Z jej pomocą można szybko zdjąć uszkodzone koło i zamontować nowe. Dlatego wykorzystywane są nie tylko w warunkach domowych, ale również w warsztatach wulkanizacyjnych. Poza tym to również bardzo dobry sposób na usuwanie wszelkiego typu śrub z pojazdów, czy maszyn, więc wkrętarka przyda się także w warsztatach samochodowych, czy nawet na placu budowy, bo tak także trzeba zmagać się ze wkręcaniem i wykręcaniem śrub.